Activele fondurilor facultative au atins valoarea de 3,77 miliarde de lei

marţi, 14 martie 2023 Economie

Fondurile de pensii facultative aveau active in valoare de 3,77 miliarde de lei, la finalul lunii ianuarie, in crestere cu 9,85% comparativ cu nivelul inregistrat la aceeasi data a anului anterior, conform unui raport al Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF).

"Cele mai multe investitii au fost efectuate local (94%), majoritatea fiind denominate in lei (90%).", se mentioneaza in raport.

Titlurile de stat detineau cea mai mare pondere in cadrul activelor, de 2,391 miliarde de lei, respectiv 63,51%. Pe locul doi se aflau actiunile, cu 905,404 milioane de lei (24,05%). Obligatiunile corporative se situau pe locul trei din acest punct de vedere, cu 153,872 milioane de lei, respectiv 4,09% din totalul activelor.

Potrivit datelor ASF, fondurile de pensii facultative aveau 630.623 de participanti in ianuarie 2023.

Pe Pilonul III sunt active urmatoarele fonduri de pensii: Aegon Esential, Azt Moderato, Azt Vivace, BCR Plus, BRD Medio, Generali Stabil, NN Activ, NN Optim, Pensia Mea si Raiffeisen Acumulare.

Adriana Vaduva