ANAF, incasari mai mari cu 7,8% comparativ cu anul anterior

vineri, 19 ianuarie 2018 Economie

Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) si-a depasit planul de incasari pe care si-l stabilise la inceputului lui 2017. Astfel, Fisul isi fixase ca tinta incasarea a 214,37 miliarde lei, insa au adus in trezorerie 214,95 miliarde lei, o crestere de 7,8% comparativ cu 2016, conform informatiilor oferite de ANAF.

„Planul de incasari al ANAF pentru 2017 a fost de 214,37 miliarde lei. Conform datelor din trezorerie s-au incasat 214,95 miliarde lei. Aceasta suma reprezinta cea mai mare incasare anuala realizata de ANAF din 2003, anul infiintarii institutiei, pana in prezent. Prin comparatie, in anul 2017 s-a incasat cu 15,50 miliarde lei (7,8%) mai mult decat in anul 2016", se arata in document.

Reprezentatii agentiei sustin ca succesul s-a datorat implementarii unor masuri de imbunatatire a conformarii voluntare, care au determinat o crestere anuala progresiva si sustinuta a ratei de colectare si echilibrarea veniturilor bugetului general consolidat.

„Liniile generale de actiune au vizat verificarea cu prioritate a contribuabililor cu potential ridicat de evaziune si frauda fiscala, precum si monitorizarea si interventia operativa in domeniile cu grad ridicat de risc la evaziunea fiscala (produse accizabile, achizitii intracomunitare, operatiuni import/export). De asemenea, au fost desfasurate controale inopinate si actiuni specifice pentru controlul activitatilor sezoniere si actiuni tematice de control desfasurate in colaborare cu alte institutii. Mai mult, in 2017 cuantumul sumelor declarate la bugetul general consolidat a fost de 217,12 miliarde lei, cu 7,55% mai mult decat in 2016. Gradul de conformare voluntara la plata a crescut de la 84,03% in 2016, la 85,44% in 2017", conform sursei citate.

TVA incasata efectiv in cele 12 luni ale lui 2017 a fost de 68,08 miliarde lei, comparativ cu 66,64 miliarde lei in 2016.

„Dupa compensari si restituri, din TVA s-au virat 53,54 miliarde lei la bugetul de stat, cu 3,6% mai mult decat in 2016 (51,67 miliarde lei) si cu 1,87 miliarde lei (1,3%) mai mult decat programul prevazut de legea bugetului. Toate aceste rezultate au fost obtinute in conditiile in care din februarie 2017 cota TVA a scazut la 19%. In 2018 va continua implementarea masurilor de imbunatatire a colectarii si a conformarii voluntare, cu accent pe simplificarea si transparentizarea proceselor interne si cresterea calitatii serviciilor furnizate contribuabililor de catre ANAF", anunta reprezentantii Fiscului.