Bancile, atractive din nou pentru romani. Afla de ce!

joi, 23 martie 2017 Finante si contabilitate, Economie

Dupa ce o perioada romanii au preferat sa-si tina banii la saltea din cauza dobanzilor modeste pe care le primeau, lucrurile incep sa se schimbe. Astfel, numarul depozitelor in lei ale populatiei a crescut in februarie cu 1%. Acelasi lucru s-a intamplat si cu cele in valuta, care s-au majorat cu 0,3%.

Depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au crescut cu 1,0 la suta, pana la 104 520,5 milioane lei. La 28 februarie 2017, depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au inregistrat o creştere de 12,7 la suta (12,4 la suta in termeni reali) fata de 29 februarie 2016, iar cele ale persoanelor juridice (societati nefinanciare şi institutii financiare nemonetare) s-au majorat cu 0,4 la suta, pana la 81 067,4 milioane lei. La 28 februarie 2017, depozitele in lei ale persoanelor juridice s-au majorat cu 9,6 la suta (9,4 la suta in termeni reali) fata de 29 februarie 2016, conform unui comunicat la Bancii Nationale a Romaniei.

La 28 februarie 2017, depozitele in lei ale gospodariilor populatiei inregistrau o creștere de 12,7% (12,4% in termeni reali) fata de 29 februarie 2016, iar depozitele in lei ale persoanelor juridice erau mai mari cu 9,6% (9,4% in termeni reali).

Depozitele in valuta ale rezidentilor gospodarii ale populatiei şi persoane juridice (societati nefinanciare şi institutii financiare nemonetare), exprimate in lei, au crescut cu 0,3 la suta, pana la nivelul de 86 600,0 milioane lei (exprimate in euro, depozitele in valuta au crescut cu 0,1 la suta, pana la 19 176,3 milioane euro). Comparativ cu aceeaşi luna a anului precedent, depozitele in valuta ale rezidentilor exprimate in lei au crescut cu 3,2 la suta (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor s-au majorat cu 2,1 la suta); depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei exprimate in lei au crescut cu 9,1 la suta (exprimate in euro, depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei s-au majorat cu 8,0 la suta), iar depozitele in valuta ale persoanelor juridice (societati nefinanciare şi institutii financiare nemonetare) exprimate in lei au scazut cu 8,2 la suta (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor persoane juridice s-au diminuat cu 9,2 la suta).