Ce s-a intamplat cu cifra de afaceri din serviciile de piata in 2021?

luni, 18 octombrie 2021 Economie

In primele opt luni ale anului 2921, afacerile din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor, ca serie bruta, au crescut pe ansamblu cu 17,3% comparativ cu aceeasi perioada din 2020, informeaza Institutul National de Statistica (INS).

In perioada analizata, „au fost consemnate cresteri in cazul cifrei de afaceri din: activitatile de servicii informatice si in tehnologia informatiei (+24,5%), activitatile de productie cinematografica, video, programe de televiziune; difuzare si transmitere de programe (+23,4%), activitatile de transporturi (+20,0%), alte servicii furnizate in principal intreprinderilor (+15,4%) si activitatile de comunicatii (+6,5%)".

Conform sursei citate, in aceeasi perioada de referinta, in termeni nominali, cifra de afaceri din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor, serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, a crescut pe ansamblu cu 16,7%.

La nivelul lunii august 2021, cifra de afaceri din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor, ca serie bruta, s-a majorat pe ansamblu cu 23,7%, fata de luna similara don anul anterior, datorita rezultatelor din activitatile de transporturi (+35%), activitatile de servicii informatice si in tehnologia informatiei (+30,7%), alte servicii furnizate in principal intreprinderilor (+17%), activitatile de comunicatii (+7,7%) si din activitatile de productie cinematografica, video, programe de televiziune; difuzare si transmitere de programe (+4%).

Ca serie ajustata, afacerile din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor au crescut cu 24%, raportat la perioada de referinta.

In august 2021 vs iulie 2021, cifra de afaceri din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor a inregistrat un salt de 0,7%, datorita activitatilor din comunicatii (+2,2%), servicii informatice si in tehnologia informatiei (+1,3%), transporturi (+1,2%) si din alte servicii furnizate in principal intreprinderilor (+0,3%). Pe de alta parte, activitatile de productie cinematografica, video, programe de televiziune, difuzare si transmitere de programe au scazut cu 13%.

De asemenea, ca serie ajustata, in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, in intervalul analizat afacerile din serviciile de piata prestate intreprinderilor au crescut pe ansamblu cu 4,1%.