Crestere de peste 500 milioane euro a rezervelor valutare ale BNR

vineri, 2 aprilie 2021 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei au crescut cu 570 milioane de euro. Astfel, la finele lunii martie 2021 valoarea rezervelor valutare era de 35.709 milioane de euro fata de nivelul de 35.139 milioane de euro inregistrat la 28 februarie 2021, conform BNR.

In luna martie au avut loc intrari de 2.019 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor, alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 1.449 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Potrivit BNR, nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 4.788 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 martie 2021 au fost de 40.497 milioane de euro, fata de 39.992 milioane de euro la 28 februarie 2021.

Platile scadente in luna aprilie 2021 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 265 milioane euro.