Crestere importanta a rezervelor valutare ale BNR

luni, 2 august 2021 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii iulie 2021, la 39.008 milioane euro de euro. Fata de nivelul de 36.831 milioane euro inregistrat la 30 iunie 2021 suma a crescut cu 2.100 milioane euro, conform informatiilor oferite de BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 3.877 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor (inclusiv sumele rezultate din emisiunile de euroobligatiuni ale Ministerului Finantelor in valoare nominala totala de 3.500 milioane euro) si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 1.700 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.122 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 iulie 2021 au fost de 44.130 milioane de euro, fata de 41.757 milioane de euro la 30 iunie 2021.

Platile scadente in luna august 2021 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 211 milioane euro.