Cu cat a crescut salarial mediu brut?

vineri, 10 septembrie 2021 Economie

In luna iulie, castigul salarial mediu brut a fost de 5.780 de lei, mai mare cu un singur leu fata de luna anterioara. In acelasi timp, potrivit de Institutului National de Statistica (INS), valoarea medie nominala neta a inregistrat un salt de 4 lei (+0,1%), pana la 3.545 lei.

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu nominal net s-au inregistrat in activitati de servicii in tehnologia informatiei (inclusiv activitati de servicii informatice) - de 8.709 lei, iar cele mai mici in hoteluri si restaurante (1.914 lei).

La nivel comparativ iulie 2021 - iulie 2020, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 5,1%.

In acelasi timp, indicele castigului salarial real a fost 100,1% pentru luna iulie 2021, fata de aceeasi perioada a anului precedent, iar comparativ cu luna iunie 2021, acesta s-a situat la 99,1%. Totodata, fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost 227,2%, cu doua puncte procentuale mai mic fata de cel inregistrat in luna iunie 2021.

Cele mai semnificative cresteri ale castigului salarial mediu net la nivel de sectiuni/diviziuni CAEN Rev.2 raportate in iulie, anul curent, fata de iunie 2021, s-au inregistrat in: extractia carbunelui superior si inferior (+21,7%); in transporturi aeriene, intermedieri financiare (cu exceptia activitatilor de asigurari si ale fondurilor de pensii), fabricarea altor mijloace de transport, depozitare si activitati auxiliare pentru transporturi, extractia minereurilor metalifere (intre 8% si 13%); in fabricarea substantelor si a produselor chimice, tranzactii imobiliare, agricultura, vanatoare si servicii anexe, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor, productia si furnizarea de energie electrica si termica, gaze, apa calda si aer conditionat, activitati de posta si de curier (intre 4% si 7%); in silvicultura si exploatare forestiera (inclusiv pescuit si acvacultura), activitati de servicii in tehnologia informatiei (inclusiv activitati de servicii informatice), extractia petrolului brut si a gazelor naturale, alte activitati extractive, repararea, intretinerea si instalarea masinilor si echipamentelor, fabricarea bauturilor, tabacirea si finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie, harnasamentelor si incaltamintei; prepararea si vopsirea blanurilor), transporturi pe apa (intre 2% si 3,5%).

Pe de alta parte, scaderi importante ale castigului salarial mediu net, in intervalul analizat, s-au consemnat dupa cum urmeaza: cu 13,6% - in activitati de editare; intre 8% si 12,5% - in fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, fabricarea produselor de cocserie si a produselor obtinute din prelucrarea titeiului, fabricarea de masini, utilaje si echipamente n.c.a; intre 4% si 8% - in tiparirea si reproducerea pe suporturi a inregistrarilor, fabricarea produselor din tutun, prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn si pluta (cu exceptia mobilei, inclusiv fabricarea articolelor din paie si din alte materiale vegetale impletite), telecomunicatii, activitati auxiliare pentru intermedieri financiare, activitati de asigurare si fonduri de pensii; intre 1% si 2% - in colectarea, tratarea si eliminarea deseurilor; activitati de recuperare a materialelor reciclabile (inclusiv activitati si servicii de decontaminare), activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune, inregistrari audio si activitati de editare muzicala (inclusiv activitati de difuzare si transmitere de programe), colectarea si epurarea apelor uzate, activitati de spectacole, culturale si recreative.

In sectorul bugetar s-au inregistrat scaderi ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta in invatamant (-6,2%, ca urmare a reducerii sumelor reprezentand plata cu ora a cadrelor didactice pe perioada vacantei scolare), sanatate si asistenta sociala (-1,1%), respectiv administratie publica (-0,2%).