Depozitele in lei ale romanilor au depasit 124.941 milioane lei

vineri, 25 octombrie 2019 Economie

In luna septembrie romanii au depus mai multi bani in banci. Astfel, comparativ cu luna anterioara, depozitele in lei ale populatiei au crescut cu 0,3%, atingand suma de 124.941,7 milioane lei. In comparatie cu septembrie 2018, s-a inregistrat un plus de 8,8% (5,2% in termeni reali), potrivit informatiilor publicate de Banca Nationala a Romaniei.

De asemenea, au crescut si depozitele in lei ale altor sectoare (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) cu 3,2% (pana la 101.480,2 milioane lei) fata de luna august si cu 8,2% fata de luna septembrie a anului precedent.

Si depozitele in valuta ale rezidentilor, exprimate in lei, s-au majorat cu 0,7% fata de luna august, pana la nivelul de 119.680,4 milioane lei (exprimate in euro, depozitele in valuta s-au majorat cu 0,2%, pana la 25.190 milioane euro). Comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, depozitele in valuta ale rezidentilor exprimate in lei au crescut cu 12,9% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor s-au majorat cu 10,8%).

Depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei, exprimate in lei, au inregistrat o crestere de 1,5% (1,4% in termeni reali) fata de luna august 2019. Exprimate in euro, depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei s-au majorat cu 1%. Comparativ cu aceeasi perioada a anului 2018, cresterea depozitelor in valuta ale gospodariilor populatiei exprimate in lei a fost de 14,6% (majorarea a fost de 12,5% daca indicatorul este exprimat in euro).

Depozitele in valuta ale companiilor, exprimate in lei, au scazut cu 1,3% (-1,45 in termeni reali) fata de luna august 2019 (exprimate in euro, acestea au scazut cu 1,7%). Comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, indicatorul exprimat in lei s-a majorat cu 8,3% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor din alte sectoare au crescut cu 6,3%).

Potrivit BNR, soldul creditului neguvernamental acordat de institutiile de credit a crescut in luna septembrie cu 0,8% (0,7% in termeni reali), fata de luna august pana la nivelul de 266.776,2 milioane lei. Comparativ cu acceasi luna a anului trecut, creditul neguvernamental a inregistrat o crestere de 7,7 % (4,1 % in termeni reali), pe seama cresterii cu 9,7 % a componentei in lei (6 % in termeni reali) si a cresterii cu 3,9 % a componentei in valuta exprimata in lei (exprimat in euro, creditul in valuta a crescut cu 2 %).

Foto: Nattanan Kanchanaprat de la Pixabay">pixabay.com