Efectul ciudat al dobanzilor scazute asupra depozitelor bancare

miercuri, 28 decembrie 2016 Economie

Valoarea depozitelor populatiei si firmelor in banci a fost de 263.149 milioane de lei in noiembrie, in crestere cu 1,6% fata de luna precedenta, potrivit datelor publicate de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au crescut cu 2,5 la suta, pana la 100083,0 milioane lei. La 30 noiembrie 2016, depozitele in lei ale populatiei au inregistrat o crestere de 12,1 la suta (12,9 la suta in termeni reali) fata de 30 noiembrie 2015.

In acelasi timp, depozitele in lei ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) s-au majorat cu 2,6 la suta, pana la 78442,4 milioane lei. La 30 noiembrie 2016, depozitele in lei ale persoanelor juridice s-au majorat cu 16,2 la suta (17,0 la suta in termeni reali) fata de 30 noiembrie 2015.

Depozitele in valuta ale rezidentilor gospodarii ale populatiei si persoane juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare), exprimate in lei, au scazut cu 0,1 la suta, pana la nivelul de 84623,6 milioane lei (exprimate in euro, depozitele in valuta au scazut cu 0,4 la suta, pana la 18737,8 milioane euro). Comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, depozitele in valuta ale rezidentilor exprimate in lei au crescut cu 5,0 la suta (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor s-au majorat cu 3,4 la suta).

In cazul populatiei depozitele in valuta au crescut cu 7,7 la suta (exprimate in euro, depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei s-au majorat cu 6,1 la suta), iar depozitele in valuta ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) exprimate in lei au scazut cu 0,5 la suta (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor persoane juridice s-au diminuat cu 2,1 la suta).