Eugen Teodorovici vrea ca BNR si Ministerul Finantelor sa prezinte impreuna evolutia indicatorilor macroeconomici ai Romaniei

vineri, 15 februarie 2019 Economie

Ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, si-ar dori ca o data pe semestru sa realizeze impreuna cu Mugur Isarescu o prezentare comuna a celor doua instituti asupra indicatorilor macroeconomici ai Romaniei.

„Poate nu e o idee rea ca impreuna (guvernatorul BNR si ministrul de Finante n.r.) sa facem o prezentare publica o data pe trimestru, sau pe semestru, daca este cazul. Sa prezentam in mod public o anumita abordare coerenta, care sa aiba elemente de o parte si de alta, politica monetara, politica fiscala, si care sa arate in piata un mesaj foarte clar pentru romani, pentru investitori, pentru cei care urmaresc economia Romaniei. Am sa-i si propun in mod oficial domnului guvernator o astfel de intalnire, prezentare publica o data pe semestru a unor astfel de elemente, de indicatori macro pentru ca lumea sa inteleaga mai bine ca nu ne luptam intre noi, noi colaboram pentru ca asta este obligata", a spus Eugen Teodorovici.

Ministrul Finantelor a tinut sa sublinieze faptul in orice tara banca centrala si ministerul de finante conlucreaza. Rezultatul intalnirii dintre Isarescu si Teodorovici generat doua efecte: MFP a obtinut ofertele de imprumut pe care si le-a dorit din partea bancilor si, totodata, guvernatorul BNR a mers in Parlament.

„Am avut o discute saptamana trecuta cu domnul guvernator, discute in cadrul careia dansul mi-a spus un lucru pe care urma sa-l si mentoneze la conferinta de presa pe care dansul a avut-o joia trecuta, nu s-a intamplat, si anume ca dialogul pe orice tema de acest gen se poarta intre cele doua entitat: Ministerul Finantelor Publice si Banca Centrala. Discutile "pe langa" nu isi au rostul. Sau isi au rostul, dar sunt discuti sa spunem neoficiale, pentru ca cele doua instituti publice si la care am facut tot timpul trimitere trebuie sa colaboreze, trebuie sa coopereze, pentru ca cele doua politici de baza, fiscala si monetara, trebuie sa conlucreze dar nu sa se intrepatrunda niciodata", a spus Eugen Teodorovici.

Foto: gov.ro