Platforma dedicata titlurilor de stat, lansata de Ministerul Finantelor Publice

luni, 6 februarie 2017 Noutati legislative

Ministerul Finantelor Publice a lansat platforma www.datoriepublica.mfinante.gov.ro in care se gasesc informatii si statistici privind titlurile de stat emise de Romania pe piata financiara interna si externa, potrivit unui comunicat al institutiei.

„Site-ul prezinta intr-un format mai structurat informatii si statistici privind titlurile de stat emise de Romania pe piata financiara interna si externa, cadrul legal care guverneaza datoria publica, strategia pe termen mediu de administrare a datoriei publice, informatii privind Programele Guvernamentale cu garantia statului, atat in limba romana cat si in limba engleza", potrivit Ministerul Finantelor Publice.

De asemenea, in sectiunea „comunicate de presa" vor fi actualizate constant informatii din domeniul managementului datoriei publice.

Lansarea site-ului va creste atat nivelul de transparenta al activitatii Departamentului Trezorerie si Datorie Publica si, in acelasi timp, va imbunatati accesul la informatiile relevante din domeniu.