Reducere semnificativa a rezervelor valutare ale BNR

joi, 2 decembrie 2021 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii noiembrie, la 39.283 milioane de euro, in scadere cu 560 milioane euro fata de nivelul de 39.843 milioane de euro inregistrat la 31 octombrie 2021, conform BNR.

Potrivit banicii centrale, in cursul lunii au avut loc intrari de 2.049 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finantelor; alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 2.609 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.305 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 30 noiembrie 2021 au fost de 44.588 milioane de euro, fata de 44.984 milioane de euro la 31 octombrie 2021.

Platile scadente in luna decembrie 2021 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 216 milioane euro.