Rezervele valutare ale BNR au crescut cu aproape 1.000 milioane euro

joi, 1 noiembrie 2018 Economie

Rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei (BNR) au urcat in octombrie la 32.369 milioane de euro, comparativ cu 31.421 milioane euro cat erau la 30 septembrie 2018, conform informatiilor BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 2.723 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice (inclusiv suma rezultata din emisiunile de euroobligatiuni ale Ministerului Finantelor Publice in valoare nominala de 1.750 de milioane de euro) si altele.

In schimb, au iesit 1.775 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice si a altor obligatii externe denominate in valuta (939 de milioane de euro) si altele.

Rezerva de aur s-a mentinut la 103,7 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 3.580 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 octombrie 2018 au fost de 35,949 miliarde de euro, fata de 34.824 milioane de euro la 30 septembrie 2018.

Platile scadente in luna noiembrie 2018 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 151 de milioane de euro.