Rezervele valutare ale BNR au crescut cu peste 2.500 milioane de euro

luni, 14 noiembrie 2022 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii octombrie, la nivelul de 46.291 milioane euro, in crestere cu 2.580 milioane de euro, fata de 43.711 milioane de euro inregistrate la 30 septembrie 2022, informeaza BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 3.638 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finantelor (inclusiv o transa din imprumutul acordat de Comisia Europeana in Planul National de Redresare si Rezilienta -PNRR- in suma de aproximativ 2.562 milioane de euro); alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 1.058 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.495 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 octombrie 2022 au fost de 51.786 milioane de euro, fata de 49.380 milioane de euro la 30 septembrie 2022.

Platile scadente in luna noiembrie 2022 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 2.083 milioane de euro.