Rezervele valutare ale BNR au scazut cu 697 milioane euro

marţi, 6 decembrie 2022 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei au scazut cu 697 milioane euro, la 45.594 milioane euro la 30 noiembrie 2022, de la 46.291 milioane euro la finalul lunii anterioare, a anuntat Banca Nationala a Romaniei, conform datelor publicate de BNR.

In cursul lunii noiembrie, s-au inregistrat intrari de 2.187 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor (inclusiv sumele rezultate din emisiunile de obligatiuni ale Ministerului Finantelor in valoare nominala totala de aproximativ 755 milioane euro), alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

Totodata, s-au inregistrat iesiri de 2.884 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta (inclusiv rambursarea emisiunii de obligatiuni denominata in euro a Ministerului Finantelor, in suma de aproximativ 1.655 milioane euro) si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.634 milioane euro, mentioneaza BNR.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 30 noiembrie 2022 au fost de 51.228 milioane euro, fata de 51.786 milioane euro la 31 octombrie 2022.

Platile scadente in luna decembrie 2022 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 205 milioane euro, potrivit sursei citate.