Rezervele valutare ale BNR au scazut cu peste 1.200 milioane euro

luni, 7 martie 2022 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii februarie 2022, la nivelul de 41.877 milioane euro, in scadere cu 1.219 milione euro fata de cele 43.106 milioane euro inregistrate in luna precedenta, a anuntat BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 3.228 milioane euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finantelor (inclusiv sumele rezultate din emisiunile unor euroobligatiuni ale Ministerului Finantelor in valoare nominala totala de 2.500 milioane euro); alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 4.457 milioane euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta (inclusiv rambursarea emisiunii de obligatiuni denominata in dolari americani a Ministerului Finantelor in suma de aproximativ 2.087 milioane dolari americani) si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.671 milioane euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 28 februarie 2022 au fost de 47.548 milioane euro, fata de 48.451 milioane euro la 31 ianuarie 2022.

Platile scadente in luna martie 2022 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 111 milioane euro.