Rezervele valutare ale BNR au scazut cu peste 730 milioane euro

vineri, 2 iulie 2021 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii iunie 2021, la 36.831 milioane de euro, in scadere cu 731 milioane de euro, fata de nivelul de 37.570 milioane de euro inregistrat la 31 mai 2021, conform BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 902 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 1.641 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta, plati din contul Comisiei Europene si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 4.926 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 30 iunie 2021 au fost de 41.757 milioane de euro, fata de 42.781 milioane de euro la 31 mai 2021.

Platile scadente in luna iulie 2021 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 121 milioane euro.