Rezervele valutare ale BNR, crestere de peste 1200 milioane euro

marţi, 4 august 2020 Economie

Finalul lunii iulie a inregistrat o crestere a rezervelor valutare ale Bancii Nationale a Romaniei cu 1.247 milioane de euro, pana la 36.249 milioane de euro. Luna anterioara, suma inregistrata era de 35.002 milioane de euro, conform BNR.

In cursul lunii iulie au avut loc intrari de 4.722 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice (inclusiv suma rezultata din emisiunile de obligatiuni denominate in dolari americani ale Ministerului Finantelor Publice de 2.785 milioane de echivalent euro) si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 3.475 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta, plati din contul Comisiei Europene si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.559 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 iulie 2020 au fost de 41.808 m milioane de euro, fata de 40.269 milioane de euro la 30 iunie 2020.

Platile scadente in luna august 2020 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 305 milioane euro.