Rezervele valutare ale BNR, crestere de peste 2.600 milioane euro

luni, 7 februarie 2022 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii ianuarie 2022, la nivelul de 43.106 milioane euro, in crestere cu 2.631 milioane euro fata de cele 40.475 milioane euro inregistrate la 31 decembrie 2021, informeaza BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 5.152 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finantelor (inclusiv sumele rezultate din emisiunile si rascumpararea anticipata partiala a unor euroobligatiuni ale Ministerului Finantelor denominate in dolari americani in valoare nominala neta de 2.100 milioane de dolari americani precum si din prefinantarea de 13% din imprumutul acordat de Comisia Europeana in Planul National de Redresare si Rezilienta - PNRR - in suma de aproximativ 1.942 milioane de euro); alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 2.521 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.345 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 ianuarie 2022 au fost de 48.451 milioane de euro, fata de 45.831 milioane de euro la 31 decembrie 2021.

Platile scadente in luna februarie 2022 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 2.091 milioane de euro.