Rezervele valutare ale BNR s-au redus cu peste 1.700 milioane euro

marţi, 5 aprilie 2022 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau, la finele lunii martie 2022, la nivelul de 40.143 milioane euro, in scadere cu 1.744 milioane euro fata de cele 41.877 milioane euro inregistrate in luna precedenta, informeaza BNR.

In cursul lunii martie au avut loc intrari de 2.915 milioane euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finantelor; alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 4.649 milioane euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.772 milioane euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 martie 2022 au fost de 45.915 milioane euro, fata de 47.548 milioane euro la 28 februarie 2022.

Platile scadente in luna aprilie 2022 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 365 milioane euro.