Rezervele valutare BNR, in scadere in luna noiembrie

miercuri, 2 decembrie 2020 Economie

Valoarea rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei s-a redus cu 402 milioane de euro pana la 33.393 milioane de euro, la 30 noiembrie, fata de 33.795 milioane de euro la 31 octombrie 2020, a anuntat BNR.

In cursul lunii noiembrie au avut loc intrari de 1.142 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice, alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 1.544 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit (inclusiv cele care au rezultat din reducerea ratei rezervei minime obligatorii aplicabile pasivelor in valuta incepand cu perioada 24 noiembrie - 23 decembrie 2020, de la 6% la 5%), plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.054 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 30 noiembrie 2020 au fost de 38,447 miliarde de euro, fata de 39.147 milioane de euro la 31 octombrie 2020.

Platile scadente in luna decembrie 2020 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 204 milioane de euro.