Scadere importanta a rezervelor valutare ale Romaniei

miercuri, 4 decembrie 2019 Economie

La finalul lunii noiembrie rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei s-au redus cu 1.091 milioane de euro pana la 33.817 milioane de euro. Pe 31 octombrie 2019 valoarea rezervelor BNR insuma 34.908 milioane de euro, potrivit BNR.

In cursul lunii au avut loc intrari de 1.891 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice (inclusiv sumele rezultate din emisiunile de obligatiuni pe piata interna in valoare nominala totala de 671 milioane euro), alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

In ceea ce priveste iesirile, acestea au fost 2.982 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta (inclusiv rambursarea emisiunii de obligatiuni denominata in euro a Ministerului Finantelor Publice, in suma de 1.573 milioane de euro) si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 4.411 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 30 noiembrie 2019 au fost de 38.228 milioane de euro, fata de 39.400 milioane de euro la 31 octombrie 2019.

Platile scadente in luna decembrie 2019 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 151 milioane euro.

Foto: cosmix de la Pixabay">pixabay.com