Valoarea rezervelor valutare ale BNR au crescut luna trecuta

luni, 2 noiembrie 2020 Economie

Rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei au urcat cu 1.207 milioane euro pana la 33.795 milioane euro, la 31 octombrie 2020, de la 32.588 milioane euro la 30 septembrie 2020, a anuntat BNR.

In cursul lunii octombrie au avut loc intrari de 2.763 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice (inclusiv suma rezultata din emisiunea de obligatiuni pe piata interna in valoare nominala de 1.647 milioane euro), alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 1.556 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 5.352 milioane euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 octombrie 2020 au fost de 39.147 milioane euro, fata de 37.954 milioane euro la 30 septembrie 2020.

Platile scadente in luna noiembrie 2020 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 72 milioane de euro.