Economie

Evolutie pozitiva a cifrei de afaceri din serviciile de piata

luni, 18 ianuarie 2021 Economie

Cifra de afaceri din serviciile de piata prestate in principal intreprinderilor, in termeni nominali, a crescut atat ca serie bruta, cat si ca serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, cu 3,4%, respectiv cu 3,3%, in primele 11 luni din 2020 fata de perioada similara din 2019, conform Institutului National de Statistica.

Rata anuala a inflatiei la 2,1%

joi, 14 ianuarie 2021 Economie

In luna decembrie din 2020, rata anuala a inflatiei s-a mentinut la 2,1% chiar daca pretul marfurilor alimentare au crescut cu 3,24%, serviciile s-au scumpit cu 2,69%, iar marfurile nealimentare cu 1,01%, potrivit Institutului National de Statistica (INS).

Indicele ROBOR la 3 luni, in scadere

vineri, 8 ianuarie 2021 Economie

Indicele ROBOR la 3 luni, in functie de care se calculeaza costul creditelor de consum in lei cu dobanda variabila, a coborat vineri la 1,79% pe an, de la 1,80% pe an cat a fost joi, conform informatiilor publicate de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Citeste in continuare
Romanii pot investi in programul Tezaur

miercuri, 23 decembrie 2020 Economie

Romanii pot achizitiona titluri de stat in cadrul Programului Tezaur, cu maturitati de 1, 3 si 5 ani. Cele trei emisiuni de stat vor putea fi subscrise de luni, 4 ianuarie 2021 avand dobanzi de 3,25%, 3,5% si 3,75%, a anuntat Ministerul Finantelor Publice (MFP).